Dla mediów


Logo
Logo z napisem


Logo na tle

 Podstawowe dane

W pełni realizujemy WIZJĘ PACZKOWSKIEGO UNIWERSYTETU III WIEKU, która jest wyrażona w działaniach, gdyż jesteśmy nowoczesną, sprawnie zarządzaną organizacją pozarządową, działającą dla dobra środowiska senioralnego i innych mieszkańców Gminy Paczków. To dzięki wyznaczonej MISJI, dążymy do rozwoju tego środowiska poprzez aktywizację naukową, zdrowotną i społeczną z poszanowaniem lokalnych zasobów kultury i jej dziedzictwa.

Podejmujemy szereg działań w celu wzrostu poziomu sprawności stowarzyszenia, a są to:

-nadzorowanie terminów zawarcia umów na użyczenie pomieszczenia na biuro i korzystania z sal wykładowych oraz umów związanych z realizowanymi projektami grantowymi;

-wspieranie aktywność Centrum Wolontariatu przy PUTW;

-cyklicznie kierowanie ofert do środowiska senioralnego gminy;

-udział członków zarządu w zebraniach wiejskich w Gminie Paczków;

-delegowanie obowiązków członkom stowarzyszenia w oparciu o miesięczne harmonogramy;

- uczestnictwo w szkoleniach dotyczących pisania wniosków dotacyjnych;

- składanie projektów w odpowiedzi na konkursy ofert;

-realizacja ramowego, standaryzowanego planu w zakresie obszarów działań uszczegółowionych miesięcznymi harmonogramami.

Pierwszy obszar pracy Uniwersytetu dotyczy edukacji, animacji i informacji, a jego głównym celem jest aktywizacja środowiska senioralnego poprzez niwelowanie skutków związanych z problemami osamotnienia seniorów, nabywanie lub wzmacnianie pasji oraz motywacji do zmiany zapobiegającej tej izolacji. Tworzenie lub poszerzenie oferty oraz różnorodności form działań profilaktycznych skierowanych do społeczności lokalnej.

Drugi obszar to działania na rzecz organizacji Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku w celu jego rozwoju, w tym umocnienia jego pozycji w środowisku lokalnym oraz w środowisku senioralnym poprzez rozwijanie współpracy ze społecznością lokalną i ze społecznością innych Uniwersytetów i organizacji.

Priorytetami okazują się, między innymi:

- stała aktualizacja utworzonego blogu internetowego paczkowskiutw.blogspot.com;

- nawiązanie współpracy z innymi uniwersytetami poprzez członkostwo w Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku z siedzibą we Wrocławiu oraz z najbliższymi UTW, w tym w Złotym Stoku, Nysie, Głuchołazach, Korfantowie i z placówkami kształcenia dorosłych, w tym z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie;

- budowanie współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz seniorów, w tym nawiązanie rozwijającej się współpracy z seniorami zrzeszonym w paczkowskim oddziale Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz z Dziennym Domem Seniora.

Na uwagę zasługują również współdziałania z organizacjami działającymi poza środowiskiem lokalnym, czyli ze Stowarzyszeniem Kultury Czynnej we Wrocławiu i ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” działającym na arenie międzynarodowej.

Sposoby pracy Uniwersytetu dotyczą realizacji wybranych standardów wbudowanych w plan realizacji zadań, będący składową wieloletniego Programu Edukacyjno - Aktywizującego, którego ewaluacja polega na okresowym monitoringu.

PODSUMOWANIE ROKU 2021

Paczkowski Uniwersytet III Wieku działa w oparciu o trzyletni, standaryzowany Program Rozwoju na lata 2020-2022 w trybie Rocznych Planów Pracy. Bazę projektowania działań stanowią dwa standardy w obszarze podstawowym, czyli prowadzenie prac na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów senioralnych oraz drugi, sprzyjający współpracy Uniwersytetu z podmiotami zewnętrznymi. Przyjęliśmy dwa cele, nad którymi usilnie pracujemy. Pierwszy z nich dotyczy aktywizacji środowiska senioralnego, a drugi rozwoju Uniwersytetu i wzmocnienia jego pozycji w środowisku gminnym oraz poza gminą. By sprostać zamierzeniom, wyznaczyliśmy dla siebie misję skierowaną w swoich działania na rzecz środowiska senioralnego poprzez jego aktywizację naukową, zdrowotną i społeczną z poszanowaniem lokalnych zasobów kultury i jej dziedzictwa.  
Podejmujemy szereg zadań projektowych. Niestety, trwająca pandemia miesza nasze szyki, co do sposobów ich realizacji. Dlatego od stycznia aż do końca maja 2021 roku pracowaliśmy w systemie online realizując projekt „Akademia Umysłu”, przy współpracy Fundacją „Stocznia” w Warszawie oraz prowadząc czwartkowe spotkania za pomocą nośnika Messenger w ramach projektów: „Legendy znane i nieznane”, „Kobiety, które zmieniły świat” oraz zajęcia z cyklu „Pogaduchy”.                                 
Od czerwca 2021 roku, już „w realu” w zakresie cyklu „Senioralne Lato” organizowaliśmy warsztaty rękodzielnicze, plastyczne z elementami historii sztuki, kulinarne oraz warsztaty usprawniające procesy myślowe z „Silni Umysłu”, a także projekt „Senior na stadionie sportowym”, w którym regularnie raz w tygodniu dbaliśmy o sprawność fizyczną seniorów naszej gminy oraz uczestniczyliśmy w treningach rzutu bulą pod okiem fachowej siły trenerskiej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Paczkowie. Korzystając z projektu, udało się nam dwukrotnie współorganizować Gminne Turnieje Gry w Bule o Puchar Burmistrza Miasta Paczków oraz uczestniczyć w zawodach sportowych organizowanych przez Uniwersytety z Korfantowa i Głuchołaz.
W wakacyjnym okresie realizowaliśmy również wieloletni projekt „Ocalić od zapomnienia” i projekt „SamoRządni”, podczas którego śledziliśmy politykę senioralną naszej gminy i gmin sąsiednich. Zorganizowaliśmy na ten temat wykłady włodarzy miasta Paczkowa i Złotego Stoku oraz odwiedziliśmy Środowiskowy Dom Seniora w Paczkowie. Ponad to zainicjowaliśmy projekt „Historia   i współczesność paczkowskiej ziemi”. Prowadziliśmy spotkania w ramach projektu „Senior w bibliotece”, organizowaliśmy sesje zdjęciowe przedsięwzięcia „Kalendarz 2022” oraz działania przewidziane projektem „Akademia Seniora 2021” finansowane ze środków Gminnego Konkursu Inicjatyw Społecznych.                                                                                                                               Ciekawym wydarzeniem w trybie „Senioralna Jesień” okazał się projekt „Paczkowski Senior ma głos” finansowany ze środków Nowe FIO. Poprzez zaplanowany system zorganizowaliśmy wykłady, warsztaty: teatralne, taneczne, kulinarne, plastyczno-rękodzielnicze, które odbywały się w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Zorganizowaliśmy dwa wyjazdy na spektakle teatralne w Opolu. Sami, uczestnicząc w Ogólnopolskiej Akcji Czytania Lektur, również zorganizowali spektakl teatralny pod czujną opieką teatrologa z Wrocławia. Udało nam się zorganizować wycieczkę do Muzeum Narodowego we Wrocławiu połączoną z warsztatami z zakresu sztuki malarskiej okresu „Młodej Polski” oraz wycieczkę szlakiem wrocławskich krasnali, a także wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, podczas której uczestniczyliśmy w warsztatach tworzenia druku na tkaninie. Udało nam się wydać kolorowy kalendarz na 2022 rok z wizerunkiem słuchaczy na tle dorobku historycznego i kulturowego Gminy Paczków, przygotować i doręczyć „Świąteczne pakieciki” dla słuchaczy, zorganizować galę projektów: „Akademia Seniora 2022” i „Paczkowski Senior ma głos”, o czym informowało w swojej relacji z jej przebiegu Radio Opole oraz zorganizować inaugurację nowego roku akademickiego. Z powodzeniem przeprowadziliśmy badania sondażowe w celu poznania opinii na temat pracy Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku oraz dokonaliśmy analiz pozyskanych wyników, co przedstawiliśmy w podsumowaniach projektowych. Pozyskane wyniki wykorzystamy również podczas realizacji nowych zamierzeń.                                                                                            
Do udziału we wszystkich działaniach projektowych pozyskujemy wolontariuszy działających w Senioralnym Centrum Wolontariatu działającym przy Paczkowskim Uniwersytecie III Wieku.                Nasi wolontariusze uczestniczyli również w dwóch ogólnopolskich akcjach: „Góra Grosza” i „Pomoc Polakom na Ukrainie”.                                                                                                                               W ramach realizowanych przedsięwzięć podpisaliśmy porozumienie ze stowarzyszeniem działającym na rzecz rozwoju kultury teatralnej we Wrocławiu, ze stowarzyszeniem inicjatywnej grupy działającej w Opolu na rzecz propagowania kultury polskiej za granicą oraz z Federacją Uniwersytetów w Wałbrzychu.

PODSUMOWANIE ROKU 2020

Paczkowski Uniwersytet III Wieku zakończył realizację zadania publicznego pt. „Akademia Seniora”, dofinansowanego ze środków Gminy Paczków. Założeniem projektu realizowanego przez PUTW była organizacja dodatkowych, bezpłatnych zajęć edukacyjnych w formie wykładów i warsztatów dla osób w wieku senioralnym oraz chętnych uczniów Zespołu Szkół w Paczkowie, jako wolontariuszy.

Realizacja projektu przyczyniła się do wzbogacenia lokalnej oferty kierowanej do osób w wieku poprodukcyjnym, poprzez działania przyczyniające się do rozwoju wielu kompetencji i umiejętności, odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki, jako dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje społeczne, intelektualne, np. poprzez upowszechnienie idei kształcenia ustawicznego i aktywnego spędzania czasu. Aktywnie wzięło w nim udział liczne grono słuchaczy: wykłady – średnio 20-25 osób, warsztaty w terenie 30 osób, wycieczki ok. 29 osób. Najliczniejsza grupa, w tym gości z zaprzyjaźnionych UTW, przedstawicieli władz Samorządu Wojewódzkiego oraz PWSZ w Nysie, organizacji senioralnych na terenie Gminy Paczków wzięła udział w II Inauguracji Roku Akademickiego PUTW. Łącznie z działań „Akademii Seniora” skorzystało ponad 150 osób.

W nowej, trudnej sytuacji, od marca do czerwca, a następnie od października 2020 r. PUTW zmuszony był zawiesić swoją tradycyjną działalność. Jednak nie zrezygnowaliśmy z prowadzonych zajęć. Z zachowaniem rygorów sanitarnych przeprowadziliśmy Walne Zebrania Członków PUTW, spotkania i warsztaty w terenie oraz w okresie złagodzenia zasad organizowania spotkań publicznych (VI - X 2020 r.), w zaostrzonym reżimie sanitarnym, w obiektach o dużej powierzchni, zapewniając bezpieczeństwo uczestnikom, przeprowadziliśmy uroczystą inaugurację II Roku Akademickiego PUTW i cykl wykładów.

Uczestnicy – słuchacze PUTW i seniorzy z Gminy Paczków wzięli udział w 6 wykładach i warsztatach w ramach Instytutu Zdrowia, Historii Regionalnej i Nauki, na których poznali m.in. elementy rehabilitacji ruchowej. Wyrobiony został nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Udział w warsztatach pozwolił seniorom na realizację marzeń i pasji oraz możliwość zaprezentowania szerszej publiczności efektów wspólnego działania ( wystawa prac na II Inauguracji Roku Akademickiego PUTW). Cykl wykładów w Powiatowym Muzeum w Nysie, zajęcia w terenie, w tym w Kamienicy i Chwalisławiu, na pewno zmotywowały do wyjścia z domu, szerszych kontaktów z innymi osobami. Nowe otoczenie i nowi ludzie umożliwiły ciekawe spędzanie wolnego czasu i często nadały sens życiu emeryta. Dodatkowo poprawiły jakość życia, rozwinęły sprawność umysłową, zwiększą motywację dbania o wygląd i zdrowie.

Trudno jest nam uwierzyć, że w ciągu minionego roku zmieniło się prawie wszystko, nasz sposób życia, nasze plany, projekty. Zaostrzono wymogi sanitarne i wprowadzono zakaz publicznych spotkań. W stosunku do seniorów wprowadzono specjalne ograniczenia, nawet w spotkaniach z najbliższą rodziną. Studenci uniwersytetu trzeciego wieku należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę COVID 19 wywołaną przez koronawirusa, w związku z tym nie wszystkie działania zaplanowane w ramach projektu „AKADEMII SENIORA” udało się zrealizować. Nie odbyły się m.in. 4 zaplanowane wykłady/warsztaty oraz zajęcia otwarte na PWSZ w Nysie.

W większości senioralne kontakty przenieśliśmy do Internetu. Jest to cenna pomoc dla  seniorów w obliczu odosobnienia, izolacji i lęku, związanych z niepewnością jutra. Inicjatyw z wykorzystaniem umiejętności cyfrowych seniorów jest coraz więcej. Posiadamy aktywną stronę www, grupę na FB, grupy zadaniowe na Messenger, fanpage na FB i na nich umieszczamy kompletne i sprawdzone informacje potrzebne studentom w tym wyjątkowo trudnym okresie. Dają one również możliwości skorzystania z edukacyjnych zasobów Internetu. Proponujemy: wirtualne wykłady, linki do ogólnodostępnej bazy wykładów popularnonaukowych, wykłady online, wywiadów oraz dyskusji do obejrzenia i wysłuchania online, linki do programów do nauki języka obcego, linki do najciekawszych stron, które pozwalają na bezpłatny dostęp.

Poprzez uczestnictwo seniorów w zadaniu „Akademia Seniora” został wykorzystany potencjał osób starszych na rynku lokalnym, ich umiejętności i doświadczenie życiowe do rozwoju społecznego Gminy Paczków. Nastąpiła Integracja środowiska osób starszych ze sobą, jak również z innymi pokoleniami, wzrosła samoocena seniorów, nastąpił rozwój umiejętności seniorów na nowych płaszczyznach. Udział seniorów w zajęciach korzystnie wpłynął na poprawę kondycji psychofizycznej, a tym samym chronił przed skutkami długotrwałej izolacji.

Epidemia Covid-19 wprowadziła bardzo duże zamieszanie do naszego życia i funkcjonowania, jednak wymusiła również zapoznanie się i korzystanie z nowych technologii, co może okazać się pomocne i korzystne na długo. Widzimy olbrzymią potrzebę kontynuowania projektu „Akademia Seniora”, w tym pozyskiwanie środków na szkolenia w zakresie korzystania z mediów społecznościowych i komunikatorów oraz zapewnienie sprzętu komputerowego do osobistego użytkowania przez seniorów. Wiele nauki i pracy jeszcze przed nami – ale jesteśmy otwarci na nowe wyzwania.

 

PODSUMOWANIE ROKU 2019

Stowarzyszenie Paczkowski Uniwersytet III Wieku formalnie działa od maja 2019 roku. Jednak może pochwalić się już realizacją projektów o zasięgu gminnym: „Spotkania z Poezją i Muzyką” –prezentacje lokalnych twórców Gminy Paczków (95 uczestników), Galicyjska gorączka złota – turniej międzypokoleniowy „Gra Oil City” w Muzeum Gazownictwa (24 uczestników), wycieczki do Metamuzeum, Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, do fabryki bombek bożonarodzeniowych i do pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim (70 uczestników), kilka edycji warsztatów rękodzieła dla 56 uczestników z wykorzystaniem technik quillingu, papierowej wikliny, aranżacji przestrzeni, szkiców węglem. Zorganizowaliśmy wykłady naukowe, w tym: „Dzieje Paczkowa na przestrzeni wieków”, „Historia Kamienicy w oparciu o działania św. Nepomucena” (90 uczestników) oraz spotkania, tj.: z pielęgniarkami na temat higieny zdrowia seniorów, z podróżnikiem dotyczące ciekawości, jakie wzbudzają wysokie góry, z konsultantem znanej marki kosmetycznej, przedstawicielami Sanepidu (67 osób). Miłośnicy roślin i zwierząt spotykali się i wymieniali doświadczeniem, czasem nawet roślinami. Dla 40 zainteresowanych mieszkańców gminy, w tym seniorów, zainicjowaliśmy naukę języka angielskiego i wzmacniające zajęcia ruchowe. Włączyliśmy się w akcję narodowego czytania lektur oraz w jarmark bożonarodzeniowy organizowany w naszej gminie, z czego skorzystało 340 osób. Przygotowaliśmy, dla 160 osób, uroczystość inaugurującą powstanie naszego Stowarzyszenia, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, mieszkańcy gminy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych uniwersytetów. Wzmacniając współpracę ze społecznością złotostockich seniorów zorganizowaliśmy dla 50 osób biesiadną zabawę pod hasłem „Grzybobranie”. W ramach PUTW działa Senioralne Centrum Wolontariatu, które było organizatorem m.in. akcji zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt, okularów dla Afryki, Święta Jubilata.

Dotychczas Paczkowski Uniwersytet III Wieku z sukcesem aplikował o dodatkowe środki na działalność. Dzięki nietuzinkowym pomysłom pozyskano m.in. granty z ogólnopolskiego konkursu „Pro defensione pro historia - młode stowarzyszenia na start". Był to konkurs dla młodych NGO, mający na celu wsparcie obywatelskich, oddolnych inicjatyw proobronnych i historycznych dla Polski. Konkurs sfinansowany został z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 - edycja 2018/19 we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a operatorem konkursu było Pomorskie Stowarzyszenie Aktywności Terenowej PSAT. Paczkowscy seniorzy uczestniczyli dzięki pozyskanym środkom w projekcie pn. „Senioralna Szkoła Przetrwania” ( 40 osób) i „Ocalić od zapomnienia” ( 70 osób).

Przed paczkowskimi seniorami kolejne wyzwania w związku z realizacją projektów do programów ogólnopolskich: „Moje miejsce na Ziemi”, „Równać szanse”, „UTW dla społeczności” oraz realizowanych ze środków publicznych, np. „Akademia Seniora”.
 



Paczkowski Uniwersytet III Wieku zakończył rok zerowy
Z końcem 2018 roku w Paczkowie zorganizowała się spontanicznie grupa kilkunastu założycieli Stowarzyszenia Paczkowski Uniwersytet III Wieku. Powstał zarząd, który przyczynił się aktywnie do jego powstania: Ryszard Czykiel, Jolanta Kalisz, Ewa Krótkiewicz, Maria Strzop, Stanisława Popiel. Zarząd opracował statut i materiały niezbędne do rejestracji w sądzie. W maju 2019 r. otrzymaliśmy decyzję o rejestracji stowarzyszenia. W wyniku działań aktywnej grupy stowarzyszenia uruchomiono: konto, KRS, NIP, Biuro w Domu Plastyka. W tym czasie członkowie zarządu spotykali się regularnie w miejscach nam życzliwych: „U Grubego”, w „Czarnej Kawce”, w mieszkaniach i w Domu Plastyka. Pozyskaliśmy przychylność: Burmistrza, Dyrektora Zespołu Szkół, Biblioteki, OKiR, Muzeum Gazownictwa, Metamuzeum i GCSiR.
Od stycznia 2019 roku prowadziliśmy zajęcia i wykłady: regularne spotkania grupy rękodzieła w świetlicy WDK w Kamienicy, 2 wykłady o historii lokalnej i wykład o problemach społecznych również w WDK w Kamienicy, 2 wykłady w salach LO w Paczkowie o zdrowiu seniorów i o historii Paczkowa z udziałem dyrektora Muzeum Powiatowego. W Bibliotece odbyły się 2 spotkania z poezją i muzyką, gdzie poeci ziemi paczkowskiej prezentowali swoją twórczość przy muzyce Sylwestra Koconia oraz spotkanie z  podróżnikiem i społecznikiem Jaromirem Burzyńskim.
Zarząd powołał Instytuty: Nauki, Historii Regionalnej, Literatury i Muzyki, Folkloru i Sztuki, Zdrowia, Gier oraz powierzył organizację pracy ich kierownikom. Nawiązaliśmy również współpracę i wymieniamy doświadczenia z uniwersytetami UTW w Złotym Stoku, Nysie, Nowej Rudzie i Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.
xxx
I rok Trzyletnich Studiów  Senioralnych planujemy rozpocząć na uroczystej inauguracji we wrześniu 2019 r. Zapraszamy do składania deklaracji i aktywnego spełniania swoich marzeń na naszych studiach senioralnych. Formy i metody pracy wypracujemy wspólnie w instytutach, klubach i zespołach.
Zapraszamy osoby utalentowane, pasjonatów w każdym wieku do poprowadzenia zajęć, klubów i wykładów dla seniorów, np. klub językowy, klub gier, brydż, piszących poetów, miłośników historii, zdrowia, nauki, zwierząt, przyrody i inne.
Tel. 609 772 207, e-mail: paczkowskiutw@gmail.com; e-mail: jkaliszputw@gmail.com. Można też kontaktować się z zarządem na FB lub poprzez stronę https://paczkowskiutw.blogspot.com/, a deklaracje składać w kopercie w Domu Plastyka lub Bibliotece.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz