wtorek, 7 lipca 2020

Światowy Dzień Czekolady




Dzisiaj jest ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY. A dobra czekolada najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie - seniorek z UTW. 07 VII 2020 na Pasionku w Kamienicy wakacyjne plany PUTW nabierają konkretnego kształtu...



Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca (podobno na pamiątkę sprowadzenia kakao do Europy przez Krzysztofa Kolumba w 1550 roku). W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. W Ghanie – drugim na świecie producencie czekolady, jej święto obchodzone jest 14 lutego. W Stanach Zjednoczonych 28 października obchodzi się Narodowy Dzień Czekolady. A poza tym mamy jeszcze Dzień Gorzkiej Czekolady – 10 stycznia, Dzień Mlecznej Czekolady – 28 lipca, Dzień Białej Czekolady – 22 września i Dzień Lodów Czekoladowych – 7 czerwca.

🍫 Czekolada jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa zmniejsza zmęczenie, poprawia nastrój, dodaje energii, łagodzi stres , przyspiesza metabolizm, wspomaga układ odpornościowy, pobudza pracę nerek, poprawia krążenie, opóźnia procesy starzenia, chroni przed nowotworami i wspomaga pracę mózgu. Brzmi dobrze, prawda?

🍫 Roczna konsumpcja czekolady i wyrobów cukierniczych z czekolady wciąż rośnie, w 2014 przekroczyła 7 milionów ton, a obecnie to około 7,7 miliona ton, a rynek czekolady był wart 103 miliardy dolarów i jego wartość szybko rośnie (szacunki mówią o 161 miliardach dolarów w 2024 roku). Mogłoby się wydawać, że produkcja czekolady i kakao to świetny interes. I faktycznie, producenci czekolady nie mają na co narzekać. Inaczej sprawy mają się dla producentów kakao – rolników z Afryki Zachodniej, Ameryki Południowej i Środkowej oraz Azji.

🍫 W styczniu 2020 roku brytyjski dziennik Guardian doniósł, że trzeci pod względem wielkości koncern czekoladowy na świecie wypłacił swojemu dyrektorowi generalnemu Giovanniemu Ferrero, potomkowi założyciela włoskiego imperium czekoladowego i jego rodzinie, roczną dywidendę w wysokości 642 mln euro (tj. 542 mln funtów brytyjskich). Z wyliczeń VOICE Network – międzynarodowej organizacji działającej na rzecz farmerów oraz zrównoważonej produkcji kakao wynika, że rocznie Ferrero zużywa około 135 000 ton kakao, uprawianych przez około 90 000 rolników. Jedno gospodarstwo produkuje średnio 1,5 tony kakao. Większość producentów kakao żyje znacznie poniżej granicy ubóstwa a ich zarobki dalekie są od godziwego dochodu, który według VOICE Network dla rodziny produkującej kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej (lidera produkcji kakao na świecie) wynosi około 5500 USD na gospodarstwo domowe. Godziwy dochód definiuje się jako dochód dorosłych członków rodziny uzyskany w godnych i bezpiecznych warunkach pracy w danym miejscu, wystarczający do zapewnienia wszystkim członkom gospodarstwa domowego przyzwoitego poziomu życia, w tym pożywnej diety, czystej wody, godne warunków mieszkaniowych, edukacji dzieci, opieki zdrowotnej, transportu, odzieży i innych podstawowych potrzeb, a także oszczędności na wypadek nieoczekiwanych sytuacji kryzysowych. Aby zapewnić godziwy dochód wszystkim rolnikom, od których Ferrero kupuje kakao, potrzebowałoby w 2019 niecałe 450 milionów euro. Wciąż rodzina czekoladowego potentata zarobiłaby 180 milionów euro.

🍫 Jako konsumenci musimy mieć świadomość, że decydując się na poprawienie sobie humoru ka-wałkiem czekolady czy obdarowując kogoś bliskiego słodkim upominkiem, korzystamy z pracy dzieci. Jeśli nie chcemy mieć na sumieniu wyzysku dzieci warto wybierać słodycze i kakao certyfikowane znakiem Fairtrade, UTZ lub Rainforest Alliance.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz