niedziela, 27 września 2020

Gala projektu FAMILY VALUES

 

Jeszcze emocje nie opadły po gali podsumowującej projekt „Family Values”, ale przyszedł czas, kiedy należy rozpocząć próbę podsumowania działań i oceny efektów. Zaproponowany do realizacji przez Paczkowski Uniwersytet III Wieku (PUTW) projekt „Family Values - oferta dla mojej przyszłości i sposób na dobrą zabawę”, refundowany przez Regionalny Konkurs Grantowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Równać Szanse 2019”, kultywuje zanikające wartości rodzinne, takie jak: wielopokoleniowe współistnienie, rozmowa, przygotowanie i spożywanie wspólnych posiłków. Jego celem jest rozwijanie społecznych kompetencji młodych ludzi oraz planowanie i doskonalenie własnego rozwoju.

W oparciu o senioralne doświadczenie słuchaczy PUTW, 18 młodych ludzi, w wieku od 13 do 19 lat, z zaangażowaniem rozwija zainteresowania i pasje przez udział w pracowniach: „Pogaduszki babci i wnuczki”, „Gotuj z babcią. Cooking studio”, „Pracownia informatyczna”, „Sercem malowane” i „Młodzi dziennikarze”. Do udziału w projekcie zaproszono społeczność Zespołu Szkół w Paczkowie, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kamienicy, Centrum Wolontariatu przy ZS w Paczkowie i przy PUTW, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Dom Plastyka w Paczkowie, Wiejski Dom Kultury w Kamienicy i Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Kamienicy. Zwieńczeniem prac i wspólnych spotkań była gala w OKiR w Paczkowie , 25 IX 2020 r. i podzielenie się przygotowaną publikacją ze społecznością lokalną.

Od początku realizacji zadań projektowych wiedzieliśmy, że mamy wiele do zrobienia. Czekała na nas niecodzienna przygoda. Podczas zajęć warsztatowych ustaliliśmy reguły, którymi kierowaliśmy się podczas planowania i wdrażania własnego rozwoju oraz rozwoju grup skupionych wokół wspólnych pasji w wybranych pracowniach. Priorytetem stały się: umiejętność właściwej komunikacji, podejmowanie wyzwań i pokonywanie dotychczasowych barier. To wtedy zrozumieliśmy, iż w każdym z nas drzemie ogromny potencjał, tyko musimy właściwie pobudzić nasze apetyty na wspólną zabawę. Władzę w każdej z grup rozpoczęła TOLERANCJA, słowo klucz otwierające przestrzeń, w której mogliśmy rozwijać własne zainteresowania. Pasjonaci przygotowywania posiłków z zaciekawieniem, wspólnie z projektowymi babciami, wyczarowywali atrakcyjne potrawy i celebrowali wspólne posiłki. Mistrzowie pędzla chętnie ilustrowali treści opowiadań z cyklu „Pogaduszki babci i wnuczki”, będące namiastką rodzinnego obcowania z książką, a zwolennicy środków medialnych z zaangażowaniem wykorzystywali techniki komputerowe do upamiętnienia zaistniałych wydarzeń. Jednak najwięcej wyzwań postawiła przed sobą grupa „młodych dziennikarzy”. To w ich gestii pozostały: prowadzenie i opracowanie badań opinii poprzez sondaż, wywiad, czy felieton, organizacja konkursu literackiego i przygotowanie materiałów do publikacji. Dużym utrudnieniem naszej pracy było zaistnienie pandemii COVID-19, ale poradziliśmy sobie, wykorzystując spotkania w systemie online.

Po efektach nas poznacie! Jest publikacja, pamięć wspólnie przeżytych chwil i nawiązanych przyjaźni oraz słowa młodzieży, które wybrzmiały na gali i podczas II Inauguracji Roku Akademickiego Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku: „Teraz myślę, że jest czas, abyśmy wam podziękowali, przekazując w tych słowach całą naszą radość i impresyjne wrażenie uniesienia. Z całego serca bardzo, bardzo dziękujemy za wszystko. Mamy nadzieję, że te emocje pozostaną w was na zawsze, dając jedynie pozytywne skutki. Ale chcielibyśmy się również podzielić naszymi odczuciami. Gdyż na jaw wyszły nasze zatajone lub nieraz upośledzenie emocje. Tak niezwykłe wyrażanie miłości rodzinnej budziło w nas niejednokrotnie wzruszenie. Czasami łzy zalewały nam oczy i pomimo utrzymywanej powagi docenialiśmy ich metafizyczne piękno, piękno oddziaływania na nas miłości, o której opowiadali nam nasi goście. Nie będę wymieniać wszystkich pozytywnych aspektów, które dało nam te doświadczenie, bo każdy z was może się domyślić, że było ich wiele. Podkreślić chciałabym tylko jeden, najistotniejszy dla nas wszystkich- jest to czułość. W naszej rozmowie ksiądz Piotr powiedział: "Bez czułości, nie ma miłości". Po rozważeniu tych słów, uznaliśmy, że to właśnie jest najbardziej oddziałującą wartością, którą zatrzymaliśmy.

Na koniec chciałabym przytoczyć cytaty naszej noblistki i zostawić go wam do rozważenia. Proszę niech każdy z was porówna w sobie to, ile czułości daje innym, a ile pozostawia dla siebie: “Czułość personalizuje to wszystko, do czego się odnosi, pozwala dać temu głos, dać przestrzeń i czas do zaistnienia, i ekspresji. Czułość jest tą najskromniejszą odmianą miłości”- Olga Tokarczuk.

Serdecznie chcielibyśmy podziękować naszym kochanym seniorom, za wspaniałą współpracę i zaangażowanie. Jest nam niezmiernie miło, że chcieliście państwo przekazać nam swoją wiedzę, wartości rodzinne, sympatię, ciepło, dobroć i co najważniejsze miłość. Jeszcze raz dziękujemy i serdecznie życzymy zdrowia oraz dalszych osiągnięć w tym wspaniałym stowarzyszeniu, jakim jest Paczkowski Uniwersytet III Wieku”.















 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz