sobota, 18 września 2021

Historia zatacza koło po raz trzeci. Rok 2021.

 

 

 

Niech jeszcze raz wybrzmią z właściwą sobie narracją słowa wypowiedziane przez Marię Strzop, prezesa Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku, uhonorowaną medalem „Super Szefa”. 

„Inauguracja roku akademickiego to czas podsumowania trudnego, ale jakże bogatego zarazem, minionego drugiego roku naszej aktywności i określenia kierunków na przyszłe działania. Zmienia się rzeczywistość wokół nas i ewaluuje również nasze stowarzyszenie.

W minionym roku akademickim, mimo obostrzeń związanych z pandemią, działając czasowo w realu i permanentnie poprzez łącza społecznościowe, z powodzeniem zakończyliśmy 3 projekty. Wspólnie zbudowaliśmy długofalowy, uniwersytecki, standaryzowany program aktywizacji. Zainicjowaliśmy i wspólnie z innymi podmiotami przeprowadziliśmy I Paczkowski Turniej Gry w Boules o Puchar Burmistrza Gminy. 

 

Jak co roku, włączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji Czytania Lektur. Zaangażowaliśmy się w dystrybucję „Kopert życia”, maseczek i „Pakietów sanitarnych”. Współpracowaliśmy z lokalnymi instytucjami przyjaznymi seniorom, czyli z pracownikami Urzędu Miasta Paczków, Ośrodka Kultury i Rekreacji, Publicznej Biblioteki, Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji, Paczkowskiej Fabryki FAMAD oraz z seniorami zrzeszonym w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Realizowaliśmy projekty: „Senioralne lato 2021”, „Akademia Seniora”, „Kalendarz 2022”, „SamoRządni”, „Historia i współczesność paczkowskiej ziemi”, „Senioralny Klub Dobrej Książki”, „Muzyka i ruch”, „Cyfrowa fotografia”, „Akademia Umysłu”, „Okazjonalne dekoracje”, „Warsztaty kulinarne”, „Senior w bibliotece”. To wiele zajęć, jednak wszystkie zamierzenia udało się nam zakończyć sukcesem" .

W tym roku decyzją zarządu, zostały nominowane i wybrane do nadania tytułu „PRZYJAZNY SENIOROM” na rok 2021 natępujące osoby: Mieczysław Fluder, Andrzej Kłoczko, Paulina Sobek, Justyna Jaśkiewicz, Lena Krótkiewicz, Radosław Napieracz, Zbigniew Drobny. 

W szczególny sposób, poprzez nadania honorowego tytułu KRÓLOWEJ   Apolonii Dębskiej i tytułu KRÓLA Czesławowi Korzec, podziękowano za nieprzemijające wartości, jakimi dzielą się z senioralną społecznością. 

 Podczas inauguracyjnej gali otrzymaliśmy charakterystyczne przesłanie z ramienia samorządu lokalnego, wypowiedziane przez panią Iwonę Cymera:  „Przypadł mi w udziale zaszczytny obowiązek, spoczywający na władzy naszego grodu, przekazania klucza do bram miasta dla NAUKI, którą wpisaliście sobie państwo, jako Uniwersytet w swoją misję. W przeszłości posiadający takie klucze decydowali o tym, co dzieje się w mieście. Dzisiaj, chociaż mają one tylko wymiar symboliczny, to jednak wierzę, iż spotęgują odwagę słuchaczy Uniwersytetu i ich mądre decyzje dla działań edukacyjnych na rzecz paczkowskiego środowiska senioralnego aby postawy charakterystyczne dla aktywnego seniora, rozwijały się również w następnych latach. Przekazuję ten klucz do Bram Paczkowa, Miasta dzierżącego tytuł Pomnika Historii, na ręce KRÓLEWSKIEJ PARY dla NAUKI, by objęła w swoje władanie nasze szlachetne Grodzisko”. 



 

Czyż nie warto pasjonować się tym, co już wpisano do kręgu historycznych zdarzeń? Na fundamentach zarysowanych przez minione już działania budujemy nowe, może trochę lepsze, bardziej szalone, jednak oparte na zdobytym doświadczeniu.

 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz