piątek, 31 grudnia 2021

Podsumowanie projektu "Akademia Seniora 2021"

 

Rok 2021 rozpoczęliśmy w nowej trudnej sytuacji ograniczeń pandemicznych. Przez styczeń trwały tylko spotkania online, z czasem zaczęliśmy planować wiosenną aktywność, dać sobie dać szansę na realizację marzeń. Zarząd PUTW 22 lutego 2021 r . spotkał się w tym celu z panem A. Rolką – Burmistrzem Gminy Paczków i panią Anną Ciszewską – Dyrektorem Biblioteki Publicznej w Paczkowie. Pod troskliwym okiem pani Justyny Jaśkiewicz zaczęły powstawać w bibliotece prace rękodzielnicze małych grup senioralnych. W nowej, trudnej sytuacji, co miesiąc spotykaliśmy się w Bibliotece Publicznej w Paczkowie i online w każdy czwartek w ramach „Akademii Umysłu”. Dopiero w czerwcu 2021 nieśmiało seniorzy wracali do wspólnych, większych spotkań stacjonarnych, rozpoczynając „wystrzałowym czerwcem” – 17 VI 2021 i aktywowaniem spotkań w WDK w Kamienicy 8 VI 2021 roku. Pełna działalność PUTW rozwinęła się na przestrzeni czerwca – listopada 2021. Jednak późną jesienią, w trosce o nasze zdrowie, Zarząd PUTW podjął ponownie decyzję o zawieszeniu do 31.12.2021r. zajęć stacjonarnych. Słuchacze zostali zaproszeni na spotkania online, m.in. we wtorki o 10.00 na Messenger, bo nie zrezygnowaliśmy z prowadzonych zajęć, przyjęły one formę wykładów i spotkań online.

Uczestnicy – słuchacze PUTW i seniorzy z Gminy Paczków wzięli udział w 7 zaplanowanych wykładach i warsztatach, na których poznali m.in. sztukę Młodej Polski i zasady drukowania na tkaninie. Wyrobiony został nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Udział w warsztatach pozwolił seniorom na realizację marzeń i pasji oraz możliwość zaprezentowania szerszej publiczności efektów wspólnego działania (wystawa prac na III Inauguracji Roku Akademickiego PUTW). Nowe otoczenie i nowi ludzie umożliwiły ciekawe spędzanie wolnego czasu i często nadały sens życiu emeryta. Dodatkowo poprawiły jakość życia, rozwinęły sprawność umysłową, zwiększą motywację dbania o wygląd i zdrowie.

Seniorzy z Gminy Paczków wzięli udział w 7 planowanych w ramach zadania AKADEMIA SENIORA wykładach i warsztatach (a także kilku zajęciach dodatkowych, organizowanych w ramach wolontariatu):

- tradycyjnie w każdy wtorek słuchacze PUTW spotykali się w WDK w Kamienicy. 03 VIII 2021 pani Maria Głębicka przeprowadziła warsztaty plastyczne i zaangażowała seniorów do zabawy kolorem. Zajęcia zostały poszerzone o przygotowane w ramach wolontariatu zajęcia p. Ewy Krótkiewicz pn. „Akademia Umysłu”;

- 5 VIII 2021 słuchacze odwiedzili Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach i uczestniczyli w specjalnie przygotowanych warsztatach pn. „Drukowanie na tkaninie”;

- 19 IX 2021 miał miejsce spektakl o pamięci pt. „Pamiętnik” (sztuka powstała na podstawie literackiego pamiętnika osoby, która w momencie wybuchu wojny miała trzy lata i jako dorosła osoba spisuje specjalnie dla swojej wnuczki wydarzenia widziane z perspektywy dziecka) , a po nim warsztaty teatralne i wykład pani Jolanta Sakowskiej z Towarzystwa Kultury Czynnej we Wrocławiu. Wydarzenie stało się okazja do zainicjowania współpracy partnerskiej w ramach projektu ”Jesteśmy częścią wielkiej sagi”;

- Zauroczeni miejscem i pełni wrażeń z żalem opuszczaliśmy 10 X 2021 przyjazne seniorom Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Wojturskiemu z Działu Edukacji za opiekę i podzielenie się zdobytą wiedzą w ramach warsztatów „Sztuka Młodej Polski”;

- 25 X 2021 w Bibliotece Publicznej w Paczkowie słuchacze Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana Dawida Smereczyńskiego na temat fotografii cyfrowej. To było ciekawe odkrycie możliwości, jaką mają telefon komórkowy i cyfrowy aparat fotograficzny. Już teraz doskonale orientujemy się, jak ustawić: czas naświetlania, regulację ISO i przysłony. W jaki sposób wykorzystać tryb panoramiczny, spowolnienia i przyspieszenia. Nie ma dla nas tajemnic związanych z obróbką zdjęć w zakresie ocieplania obrazu, wyostrzenia kontrastu czy przycinania. Dziękujemy również za 12 zasad wykonywania profesjonalnych fotografii;

- 22 XI 2021 słuchacze Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Paczkowie. To lubiane przez nas miejsce spotkań było okazją do poznania twórczości i warsztatu literackiego pani Poliny Yutskevich (dziennikarki, tłumaczki, poetki, podróżniczki, nauczycielki języka polskiego oraz współzałożycielki Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi w Mińsku, która w 2017 roku otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej);

- Seniorzy PUTW 15 XII 2021 r. uczestniczyli m.in. w wykładzie transmitowanym online nt. Historia walki o prawa wyborcze kobiet. Prawa kobiet - czy równouprawnienie jest już rzeczywistością? Zajęcia prowadziła pani Bożena Powaga. Takie rozmowy i spotkania poszerzają zakres naszych przemyśleń. To ważne, by być otwartym na świat i ludzi, a przy tym docenić dorobek naszych poprzedniczek, gdyż to dzięki nim jesteśmy tu i teraz.

WYCIECZKI

Słuchacze PUTW 29 VII 2021 zostali zaproszeni na spektakl Teatru Ekostudio w Opolu pt. "Podrzucone słowa". A już 5 VIII 2021 byliśmy gotowi poznać zasoby Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach i uczestniczyć w specjalnie przygotowanych warsztatach pn. „Drukowanie na tkaninie”. Na wycieczkę do Muzeum Narodowego we Wrocławiu seniorzy zostali zaproszeni 08 X 2021 r.; W ramach wyjazdu odbyły się m.in. warsztaty z zakresu sztuki Młodej Polski.

ORGANIZACJA UROCZYSTEJ INAUGURACJI NOWEGO ROKU AKADEMICKIEGO 2021/2022

W dniu 16 IX 2021 roku w sali widowiskowej Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie odbyła się uroczystość inaugurująca już III rok akademicki Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku. To niezwyczajne wydarzenie obfitowało w wiele atrakcji. 

WYJAZD NA WYKŁAD OTWARTY PWSZ W NYSIE - W piątek, 24 września 2021 roku, słuchacze Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku odwiedzili rodzimą, nyską uczelnię. Nie do wiary, że nawet podczas wakacyjnej przerwy, uczelnia tętni życiem. W pracowniach spotkaliśmy studiujących słuchaczy senioralnego uniwersytetu z Głuchołaz, a w auli toczyły się poważne dyskusje władz uczeni na temat Jej rozwoju. Ta dojrzała, świetnie zarządzania dwudziestolatka, czyli Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, ma wiele do zaoferowania swoim studentom. Twórcza atmosfera, profesjonalne podejście do przekazu wiedzy oraz to, co powoduje nasze WOW!, to wyposażenie pracowni kierunkowych. Bardzo dziękujemy panu dr. Piotrowi Bernatowi za uchylenie rąbka potencjału szkoły, wykład i przybliżenie nam procesu rozwoju uczelni oraz za umożliwienie obejrzenia laboratoriów i wystaw będących efektami zaangażowania studentów.

Spotkanie Bożonarodzeniowe/ Opłatkowe – w związku z zawieszeniem zajęć stacjonarnych PUTW, spotkanie odbyło się online za pośrednictwem grupy na Messenger. Każdy ze słuchaczy odebrał we wskazanym w Rynku Paczkowa punkcie pakiet świąteczny. Dodatkowa atrakcję stanowiły kalendarze na rok 2022 ze zdjęciami słuchaczy PUTW, wydane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Paczków.

Na spotkaniach i zajęciach zaostrzono wymogi sanitarne oraz wprowadzono ograniczenia dotyczące ilości osób. Nauczyliśmy się korzystać z internetu i część senioralnych kontaktów przenieśliśmy do grupy dedykowanej PUTW na FB. Jest to cenna pomoc dla  seniorów w obliczu odosobnienia, izolacji i lęku, związanych z niepewnością jutra. Inicjatyw z wykorzystaniem umiejętności cyfrowych seniorów jest coraz więcej. Posiadamy aktywną stronę www, grupę na FB, grupy zadaniowe na Messenger, fanpage na FB i na nich umieszczamy kompletne i sprawdzone informacje potrzebne studentom w tym wyjątkowo trudnym okresie. Dają one również możliwości skorzystania z edukacyjnych zasobów Internetu. Proponujemy: wirtualne wykłady, linki do ogólnodostępnej bazy wykładów popularnonaukowych, wykłady online, wywiadów oraz dyskusji do obejrzenia i wysłuchania online, linki do programów do nauki języka obcego, linki do najciekawszych stron, które pozwalają na bezpłatny dostęp.

Poprzez uczestnictwo seniorów w zadaniu „Akademia Seniora 2021” został wykorzystany potencjał osób starszych na rynku lokalnym, ich umiejętności i doświadczenie życiowe do rozwoju społecznego Gminy Paczków. Nastąpiła Integracja środowiska osób starszych ze sobą, jak również z innymi pokoleniami, wzrosła samoocena seniorów, nastąpił rozwój umiejętności seniorów na nowych płaszczyznach. Udział seniorów w zajęciach korzystnie wpłynął na poprawę kondycji psychofizycznej, a tym samym chronił przed skutkami długotrwałej izolacji.

Widzimy olbrzymią potrzebę kontynuowania projektu „Akademia Seniora”, w tym pozyskiwanie środków na szkolenia w zakresie korzystania z mediów społecznościowych i komunikatorów oraz zapewnienie sprzętu komputerowego do osobistego użytkowania przez seniorów. 

  *Projekt "Akademia Seniora 2021" finansowany jest ze środków Gminy Paczków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz