
Paczkowski Uniwersytet III Wieku na Sympozjum reprezentowała Pani Ewa Krótkiewicz , która krótko przedstawiła dotychczasowe działania i przybliżyła bliskie nam cele aktywności, jeśli tylko pandemia pozwoli na ich realizację. Krótkie streszczenie prezentacji w załączeniu.
Paczkowski Uniwersytet III Wieku działa w oparciu o trzyletni, standaryzowany Program Rozwoju na lata 2020-2022 w trybie Rocznych Planów Pracy. Bazę projektowania działań stanowią dwa standardy w obszarze podstawowym, czyli prowadzenie prac na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów senioralnych oraz drugi, sprzyjający współpracy Uniwersytetu z podmiotami zewnętrznymi. Przyjęliśmy dwa cele, nad którymi usilnie pracujemy. Pierwszy z nich dotyczy aktywizacji środowiska senioralnego, a drugi rozwoju Uniwersytetu i wzmocnienia jego pozycji w środowisku gminnym oraz poza gminą. By sprostać zamierzeniom, wyznaczyliśmy dla siebie misję skierowaną w swoich działania na rzecz środowiska senioralnego poprzez jego aktywizację naukową, zdrowotną i społeczną z poszanowaniem lokalnych zasobów kultury i jej dziedzictwa. Podejmujemy szereg zadań projektowych. Niestety, trwająca pandemia miesza nasze szyki, co do sposobów ich realizacji. Dlatego od stycznia aż do końca maja 2021 roku pracowaliśmy w systemie online, realizując projekt „Akademia Umysłu”, przy współpracy z Fundacją „Stocznia” w Warszawie oraz prowadząc czwartkowe spotkania za pomocą nośnika Messenger w ramach projektów: „Legendy znane i nieznane”, „Kobiety, które zmieniły świat” oraz zajęcia z cyklu „Pogaduchy”. Od czerwca 2021 roku, już „w realu”, w zakresie cyklu „Senioralne Lato” organizowaliśmy warsztaty rękodzielnicze, plastyczne z elementami historii sztuki, kulinarne oraz warsztaty usprawniające procesy myślowe z „Silni Umysłu”, a także projekt „Senior na stadionie sportowym”, w którym regularnie raz w tygodniu dbaliśmy o sprawność fizyczną seniorów naszej gminy oraz uczestniczyliśmy w treningach rzutu bulą pod okiem fachowej siły trenerskiej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Paczkowie. Korzystając z projektu, udało się nam dwukrotnie współorganizować Gminne Turnieje Gry w Bule o Puchar Burmistrza Miasta Paczków oraz uczestniczyć w zawodach sportowych organizowanych przez Uniwersytety z Korfantowa i Głuchołaz.
W wakacyjnym okresie realizowaliśmy również wieloletni projekt „Ocalić od zapomnienia” i projekt „SamoRządni”, podczas którego śledziliśmy politykę senioralną naszej gminy i gmin sąsiednich. Zorganizowaliśmy na ten temat wykłady włodarzy miasta Paczkowa i Złotego Stoku oraz odwiedziliśmy Środowiskowy Dom Seniora w Paczkowie. Ponadto zainicjowaliśmy projekt „Historia i współczesność paczkowskiej ziemi”. Prowadziliśmy spotkania w ramach projektu „Senior w bibliotece”, organizowaliśmy sesje zdjęciowe przedsięwzięcia „Kalendarz 2022” oraz działania przewidziane projektem „Akademia Seniora 2021”, finansowane ze środków Gminny Paczków.
Ciekawym wydarzeniem w trybie „Senioralna Jesień” okazał się projekt „Paczkowski Senior ma głos” finansowany ze środków Nowe FIO. Poprzez zaplanowany system zorganizowaliśmy wykłady, warsztaty: teatralne, taneczne, kulinarne, plastyczno-rękodzielnicze, które odbywały się w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Zorganizowaliśmy dwa wyjazdy na spektakle teatralne w Opolu. Sami, uczestnicząc w Ogólnopolskiej Akcji Czytania Lektur, również zorganizowali spektakl teatralny pod czujną opieką teatrologa z Wrocławia. Udało nam się zorganizować wycieczkę do Muzeum Narodowego we Wrocławiu połączoną z warsztatami z zakresu sztuki malarskiej okresu „Młodej Polski” oraz wycieczkę szlakiem wrocławskich krasnali, a także wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, podczas której uczestniczyliśmy w warsztatach tworzenia druku na tkaninie. Udało nam się wydać kolorowy kalendarz na 2022 rok z wizerunkiem słuchaczy na tle dorobku historycznego i kulturowego Gminy Paczków, przygotować i doręczyć „Świąteczne pakieciki” dla słuchaczy, zorganizować galę projektów: „Akademia Seniora 2022” i „Paczkowski Senior ma głos”, o czym informowało w swojej relacji z jej przebiegu Radio Opole oraz zorganizować inaugurację nowego roku akademickiego. Z powodzeniem przeprowadziliśmy badania sondażowe w celu poznania opinii na temat pracy Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku oraz dokonaliśmy analiz pozyskanych wyników, co przedstawiliśmy w podsumowaniach projektowych. Pozyskane wyniki wykorzystamy również podczas realizacji nowych zamierzeń.
Do udziału we wszystkich działaniach projektowych pozyskujemy wolontariuszy działających w Senioralnym Centrum Wolontariatu działającym przy Paczkowskim Uniwersytecie III Wieku. Nasi wolontariusze uczestniczyli również w dwóch ogólnopolskich akcjach: „Góra Grosza” i „Pomoc Polakom na Ukrainie”. W ramach realizowanych przedsięwzięć podpisaliśmy porozumienie ze stowarzyszeniem działającym na rzecz rozwoju kultury we Wrocławiu, ze stowarzyszeniem inicjatywnej grupy działającej w Opolu na rzecz propagowania kultury polskiej za granicą oraz z Federacją Uniwersytetów III Wieku z siedzibą we Wrocławiu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz