środa, 2 listopada 2022

Narodowe Czytanie 2022 - podziękowania

 

I działo się, i czytało się, ale nade wszystko uczestniczyliśmy w cyklu pięknych, wielopokoleniowych spotkań, ucząc się od siebie wzajemnie oraz rozwijając wiedzę i umiejętności. A wszystko za sprawą udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2022 z Paczkowskim Uniwersytetem III Wieku.

Seniorzy zainicjowali warsztaty teatralne i teatr cieni z młodzieżą licealną Zespołu Szkół w Paczkowie. Kolejne pomysły na uatrakcyjnienie czytania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza wpadały lawinowo: wyplatanie wianków, śpiewanie piosenek ludowych, a w końcu i wspólny polonez. Finał odbył się 05 października 2022 w gościnnych murach Zespołu Szkół w Paczkowie. Każda klasa licealna odczytała z podziałem na role 1 balladę, polonistki ZS w Paczkowie zaprezentowały tekst programowy romantyzmu, czyli „Romantyczność” A. Mickiewicza. Seniorom przypadł do odczytania utwór „Rękawiczka”. Uwagę widza przykuwały barwne stroje uczestników, ale nade wszystko przygotowany przez uczniów klasy I liceum teatr cieni, będący interpretacją czytanych ballad. Elementy scenografii nie ograniczyły się do spodziewanych elementów, przydatne okazały się : koń na biegunach, zbroja rycerska czy strzelecka i barwne akcenty jesieni.

Seniorki z PUTW corocznie organizują wydarzenia w ramach Narodowego Czytania, dodatkowo w tym roku przyjęliśmy zaproszenie na festyn rodzinny, w ramach projektu „Piaskownica” 03 września 2022 w Dziewiętlicach. Tam zainaugurowaliśmy czytanie ballad i rysowanie przedstawionych w nich postaci oraz motywów. Następnie przedstawiciele stowarzyszenia wzięli udział w gminnym czytaniu ballad w Domu Plastyka w Paczkowie. Tegoroczne działania były barwne i towarzyszyły im radosne dźwięki piosenek ludowych. Do zobaczenia za rok ;)  

PS Kancelaria Prezydenta RP przesłała dla Paczkowskiego Uniwersytetu III Wieku i Zespołu Szkół w Paczkowie specjalne podziękowania z dedykacją Pary Prezydenckiej oraz egzemplarz "Ballad i romansów" A. Mickiewicza z dedykacją. Dziękujemy. 










*Zadanie "Wesołe jest życie staruszka" sfinansowane ze środków pozyskanych przez Opolskie Centrum Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu "Kierunek Nowe Fio" finansowanego ze środków Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe Fio na lata 2021 - 2030.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz