czwartek, 5 grudnia 2019

Senior z pomysłem


Paczkowski Uniwersytet III Wieku z sukcesem aplikował w bieżącym roku kalendarzowym o dodatkowe środki na działalność. Dzięki nietuzinkowym pomysłom pozyskano m.in. granty z ogólnopolskiego konkursu „Pro defensione pro historia - młode stowarzyszenia na start".
Był to konkurs dla młodych NGO, mający na celu wsparcie obywatelskich, oddolnych inicjatyw proobronnych i historycznych dla Polski. Konkurs sfinansowany został z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 - edycja 2018/19 we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a operatorem konkursu było Pomorskie Stowarzyszenie Aktywności Terenowej PSAT.
Paczkowscy seniorzy uczestniczyli dzięki pozyskanym środkom w projekcie
pn. „Senioralna Szkoła Przetrwania” i „Ocalić od zapomnienia”.
Uczestnicy dwóch edycji „Senioralnej Szkoły Przetrwania” poznali łatwe
do zapamiętania i wykorzystania proste techniki unieszkodliwiania napastnika, często oparte na naturalnych odruchach człowieka. Dowiedzieli się, w jaki sposób osłabić agresora. Poznali jego słabe punkty. Doskonalili umiejętności rozpoznawania i stosowania zachowań adekwatnych do sytuacji zagrożenia. Podejmowali działania mające na celu obronę przed atakiem, w tym przed atakiem psa i sposoby unikania zagrożenia. Umiejętnie realizowali przestrzeń wielopokoleniowego współistnienia, co zaowocowało wspólnie podejmowanym działaniom w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Finał projektu zakończył się pokazem teatralnym zespołu „Wichrowe Wzgórze” przy Klubie Seniora w Głuchołazach. Zaproszeni artyści zaangażowali się w pokaz umiejętności poprzez kabaretową aranżację zachowań służących bezpieczeństwu podczas dokonywania zakupów. Natomiast klub sportowy z Otmuchowa Fu Getsu Dojo- Jiu Jitsu zorganizował dla mieszkańców Paczkowa pokaz sztuki walki laido.
Wynik projektu „Ocalić od zapomnienia” przeszedł najśmielsze oczekiwania. Projekt był propozycją cyklu spotkań międzypokoleniowych, łączących formę wykładów i warsztatów oraz wycieczkę. Planowano odnieść się głównie do wspomnień o znanych paczkowianach,
w tym nauczycielach, by zachęcać do wspomnień oraz odwiedzenia nekropolii. Zagadnienie to zostało podjęte na pierwszym wykładzie, kolejne sięgnęły do opowieści o lokalnie znanych bojownikach spod Monte Cassino, więźniach obozów koncentracyjnych, żołnierzach I wojny światowej. Pojawili się na spotkaniach byli uczniowie, członkowie rodzin, osoby, które poprzez media zyskały zainteresowanie podanymi informacjami. Prelegenci opracowali mapę miejsc pochówku znanych paczkowian i wstępną publikację o osobach, które tworzyły niegdyś paczkowską oświatę, służbę zdrowia czy sprawowali posługę kapłańską. Wizyta w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach stała się okazją do wspólnej wyprawy młodzieży i seniorów do miejsc pamięci, w tym oddania hołdu zmarłych ofiarom przemocy
i zniewolenia. Zwieńczeniem całości był wspólny udział w odchodach Narodowego Święta Niepodległości i złożenie zniczy pamięci pod pomnikami bohaterów walki o niepodległość.
Przed paczkowskimi seniorami kolejne wyzwania w związku z realizacją projektów
do programów ogólnopolskich: „Moje miejsce na Ziemi”, „Równać szanse” czy „UTW dla społeczności”.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz