niedziela, 3 stycznia 2021

„Akademia Umysłu”, cóż to takiego?

Niesamowite wyzwanie i ekstra zabawa, której pierwszy etap dotyczył spotkań w realu. Niestety udało się zorganizować tylko 2 dwugodzinne spotkania na przełomie września i października 2020 r. Miały one charakter wykładowy w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami.

    Pierwszy temat wiązał się z asertywnością. Dociekaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak nauczyć się trudnej sztuki asertywności? Co odróżnia asertywność od agresji? Udało nam się przećwiczyć techniki zachowań asertywnych oraz wnikliwie przeanalizowaliśmy 10 praw asertywnego człowieka. Drugim, rozpatrywanym przez nas, zagadnieniem była komunikacja interpersonalna. Dowiedzieliśmy się, czym ona jest, co jej sprzyja, a co ją utrudnia oraz poznaliśmy jej rodzaje.

    Często nie jesteśmy świadomi tego, jak się komunikujemy z innymi. Poznanie własnych możliwości i deficytów w ramach komunikacji międzyludzkiej może stanowić początek dla rozwoju naszych właściwych relacji z otoczeniem. Do takiego wniosku doszliśmy podczas świetnej zabawy.

    Szkoda, że pandemia Covid -19 przerwała kreatywne zabawy w naszej „Akademii Umysłu”. Cóż, nastąpił nowy etap – WIRTUALNY. Równie ciekawy. 
 

 
Maksyma: „Jeśli myślisz, że nie potrafisz – zmień myślenie”, była intencją senioralnych spotkań z wykorzystaniem nośników informacji w czasie, gdy ogłoszono izolację społeczną. Celem stało się pobudzanie procesów myślowych mogących pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i usprawnianie kondycji poznawczej. Podczas 20 godzin spotkań, w okresie od 13 października do 15 grudnia 2020 roku, z wykorzystaniem Messenger, przy aromatycznej kawie czy herbacie, budowaliśmy „Mentalną mapę Paczkowa”, czyli dzieliliśmy się wspomnieniami z dzieciństwa i czasów młodości oraz przeżyciami będącymi żywym obrazem po dzień dzisiejszy. Aromatoterapia stała się motywem przewodnim dla wonnego wspomagania poprawy pamięci, snu, skołatanych nerwów itp. Rozmowy o pasjach powodowały, iż również w nas otwierały się do wykorzystania nieznane przestrzenie. Przybliżenie tradycji i obyczajów andrzejkowych oraz bożonarodzeniowych pozwoliło nam cofnąć czas i, jeszcze raz, bardzo intensywnie, przeżyć z najbliższymi radosne chwile. Innym ciekawym tematem było wspólne gotowanie. Tu, w swojej kuchni, każda wyrabiała smaczne cudeńka i dzieliła się wirtualnie z innymi nie tylko estetyką wykonanego dania. Wiele ciekawości budziło tworzenie tekstu piosenki do przygotowywanych „Jasełek”, czy sporządzanie kartek okolicznościowych. Z radością powitałyśmy temat dotyczący wspólnego śpiewania ulubionych piosenek, tych już zapomnianych i tych, które ciągle wystukują swoje akordy w naszej pamięci. Jakże fascynujący był dzień poświęcony zapomnianej już od lat zabawie „Państwa i miasta”.

Spotkania prowadzono metodą warsztatową, podczas których chętnie, wybiórczo, korzystaliśmy z „Siłowni Pamięci”, czyli ćwiczeń intelektualnych dla seniorów, przygotowanych przez specjalistów Fundacji „Stocznia” z Warszawy. Autorzy tego projektu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, angażują różne obszary i funkcje mózgu. Umiejętności, które ćwiczyliśmy podczas tematycznych zabaw to, m.in.: logiczne myślenie, zapamiętywanie, kreatywność, koncentracja i koordynacja wzrokowo-ruchowa.

W kolejnych zabawach w ramach „treningu umysłu”, pracowaliśmy poprzez zaproponowaną nam rozgrzewkę ruchową nad pobudzaniem procesów dotleniających mózg oraz działań kreatywnych. Poznawaliśmy ciekawostki, czyli krótkie, rzeczowe informacje związane z tematem przewodnim z podaniem adresu ich pozyskania w rozszerzonej wersji dla bardziej dociekliwych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia, czyli zestawy zabaw logicznych pobudzających funkcje mózgu oraz typy pamięci oraz pytania końcowe, służące pobudzaniu wspomnień, refleksji lub marzeń.

Wiele spektakularnych wyzwań stanęło przed nami podczas zmagań z pimpinellą i innymi ziółkami. Niezliczoną ilość pomysłów miałyśmy w trakcie pakowania walizki do zakręconych podróży i podczas poszukiwania zabytków. Inne twórcze zabawy dotyczyły typowania miast i ich symboli, skojarzeń dotyczących nazw własnych, tropienia kukułczego jaja, udzielania odpowiedzi na pytanie: co w drzewie piszczy? i na pytania dotyczące tekstu „365 drzew” Cecylii Malik.

Z niecierpliwością czekałyśmy na kolejne spotkania, bo każde z nich to świetna zabawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz