wtorek, 5 stycznia 2021

Paczkowscy studenci – seniorzy z PUTW zrealizowali projekt „Akademia Seniora”


 

Paczkowski Uniwersytet III Wieku zakończył realizację zadania publicznego pt. „Akademia Seniora”, dofinansowanego ze środków Gminy Paczków. Założeniem projektu realizowanego przez PUTW była organizacja dodatkowych, bezpłatnych zajęć edukacyjnych w formie wykładów i warsztatów dla osób w wieku senioralnym oraz chętnych uczniów Zespołu Szkół w Paczkowie, jako wolontariuszy.

Realizacja projektu przyczyniła się do wzbogacenia lokalnej oferty kierowanej do osób w wieku poprodukcyjnym, poprzez działania przyczyniające się do rozwoju wielu kompetencji i umiejętności, odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki, jako dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje społeczne, intelektualne, np. poprzez upowszechnienie idei kształcenia ustawicznego i aktywnego spędzania czasu. Aktywnie wzięło w nim udział liczne grono słuchaczy: wykłady – średnio 20-25 osób, warsztaty w terenie 30 osób, wycieczki ok. 29 osób. Najliczniejsza grupa, w tym gości z zaprzyjaźnionych UTW, przedstawicieli władz Samorządu Wojewódzkiego oraz PWSZ w Nysie, organizacji senioralnych na terenie Gminy Paczków wzięła udział w II Inauguracji Roku Akademickiego PUTW. Łącznie z działań „Akademii Seniora” skorzystało ponad 150 osób.

W nowej, trudnej sytuacji, od marca do czerwca, a następnie od października 2020 r. PUTW zmuszony był zawiesić swoją tradycyjną działalność. Jednak nie zrezygnowaliśmy z prowadzonych zajęć. Z zachowaniem rygorów sanitarnych przeprowadziliśmy Walne Zebrania Członków PUTW, spotkania i warsztaty w terenie oraz w okresie złagodzenia zasad organizowania spotkań publicznych (VI - X 2020 r.), w zaostrzonym reżimie sanitarnym, w obiektach o dużej powierzchni, zapewniając bezpieczeństwo uczestnikom, przeprowadziliśmy uroczystą inaugurację II Roku Akademickiego PUTW i cykl wykładów.

Uczestnicy – słuchacze PUTW i seniorzy z Gminy Paczków wzięli udział w 6 wykładach i warsztatach w ramach Instytutu Zdrowia, Historii Regionalnej i Nauki, na których poznali m.in. elementy rehabilitacji ruchowej. Wyrobiony został nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Udział w warsztatach pozwolił seniorom na realizację marzeń i pasji oraz możliwość zaprezentowania szerszej publiczności efektów wspólnego działania ( wystawa prac na II Inauguracji Roku Akademickiego PUTW). Cykl wykładów w Powiatowym Muzeum w Nysie, zajęcia w terenie, w tym w Kamienicy i Chwalisławiu, na pewno zmotywowały do wyjścia z domu, szerszych kontaktów z innymi osobami. Nowe otoczenie i nowi ludzie umożliwiły ciekawe spędzanie wolnego czasu i często nadały sens życiu emeryta. Dodatkowo poprawiły jakość życia, rozwinęły sprawność umysłową, zwiększą motywację dbania o wygląd i zdrowie.

Trudno jest nam uwierzyć, że w ciągu minionego roku zmieniło się prawie wszystko, nasz sposób życia, nasze plany, projekty. Zaostrzono wymogi sanitarne i wprowadzono zakaz publicznych spotkań. W stosunku do seniorów wprowadzono specjalne ograniczenia, nawet w spotkaniach z najbliższą rodziną. Studenci uniwersytetu trzeciego wieku należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę COVID 19 wywołaną przez koronawirusa, w związku z tym nie wszystkie działania zaplanowane w ramach projektu „AKADEMII SENIORA” udało się zrealizować. Nie odbyły się m.in. 4 zaplanowane wykłady/warsztaty oraz zajęcia otwarte na PWSZ w Nysie.

W większości senioralne kontakty przenieśliśmy do Internetu. Jest to cenna pomoc dla  seniorów w obliczu odosobnienia, izolacji i lęku, związanych z niepewnością jutra. Inicjatyw z wykorzystaniem umiejętności cyfrowych seniorów jest coraz więcej. Posiadamy aktywną stronę www, grupę na FB, grupy zadaniowe na Messenger, fanpage na FB i na nich umieszczamy kompletne i sprawdzone informacje potrzebne studentom w tym wyjątkowo trudnym okresie. Dają one również możliwości skorzystania z edukacyjnych zasobów Internetu. Proponujemy: wirtualne wykłady, linki do ogólnodostępnej bazy wykładów popularnonaukowych, wykłady online, wywiadów oraz dyskusji do obejrzenia i wysłuchania online, linki do programów do nauki języka obcego, linki do najciekawszych stron, które pozwalają na bezpłatny dostęp.

Poprzez uczestnictwo seniorów w zadaniu „Akademia Seniora” został wykorzystany potencjał osób starszych na rynku lokalnym, ich umiejętności i doświadczenie życiowe do rozwoju społecznego Gminy Paczków. Nastąpiła Integracja środowiska osób starszych ze sobą, jak również z innymi pokoleniami, wzrosła samoocena seniorów, nastąpił rozwój umiejętności seniorów na nowych płaszczyznach. Udział seniorów w zajęciach korzystnie wpłynął na poprawę kondycji psychofizycznej, a tym samym chronił przed skutkami długotrwałej izolacji.

Epidemia Covid-19 wprowadziła bardzo duże zamieszanie do naszego życia i funkcjonowania, jednak wymusiła również zapoznanie się i korzystanie z nowych technologii, co może okazać się pomocne i korzystne na długo. Widzimy olbrzymią potrzebę kontynuowania projektu „Akademia Seniora”, w tym pozyskiwanie środków na szkolenia w zakresie korzystania z mediów społecznościowych i komunikatorów oraz zapewnienie sprzętu komputerowego do osobistego użytkowania przez seniorów. Wiele nauki i pracy jeszcze przed nami – ale jesteśmy otwarci na nowe wyzwania.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz