środa, 24 kwietnia 2024

Mój głos w Europie

 


W gościnnych progach Biblioteka Publiczna w Paczkowie słuchacze Paczkowski Uniwersytet III Wieku uczestniczyli dzisiaj ( 24 IV 2024) w wyjątkowo ciekawym i ważnym wykładzie dr. Filipa Tereszkiewicza pt. Parlament Europejski. Mój głos w Europie.
Pytaniom nie było końca: o rolę poszczególnych organów UE, wsparcie seniorów, sądownictwo, wspólną walutę itp. Wielokrotnie podkreślano w trakcie, jak ważne są nasze głosy i wybór reprezentantów do Parlamentu Europejskiego.
 
Warto wiedzieć:
Od 6 do 9 czerwca 2024 r. miliony Europejczyków pomogą kształtować przyszłość naszej demokracji, biorąc udział w wyborach europejskich. W Polsce głosujemy 9 czerwca 2024.
To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy wspólnie zadecydować o przyszłości Unii Europejskiej. Głosowanie zawsze ma znaczenie, bez względu na to, czy chodzi o wybory lokalne, krajowe czy europejskie. Wybory są doskonałą okazją, by wypowiedzieć się w ważnych dla ciebie kwestiach.
Wykorzystaj swój głos, aby zmienić świat, w którym żyjesz.
Łatwo można zapomnieć, że wyniki wyborów europejskich wpłyną na życie wielu osób. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które dotyczą nas wszystkich: mają wpływ na duże kraje i małe społeczności, kwestie globalne i lokalne.
Prawodawstwo UE zajmuje się sprawami, które dla większości obywateli są bardzo ważne, takimi jak: środowisko, bezpieczeństwo, migracja, polityka społeczna, prawa konsumentów, gospodarka, praworządność i wiele innych. W dzisiejszym świecie każde zagadnienie, które jest istotne na szczeblu krajowym, ma również wymiar europejski.
Twój głos zadecyduje, kto będzie cię reprezentował w Parlamencie Europejskim podczas przygotowywania nowych przepisów i kto wpłynie na wybór członków Komisji Europejskiej.
Wykorzystaj swój głos, aby odpowiedzieć na wyzwania dzisiejszego świata.
W tym coraz bardziej złożonym, niestabilnym i wzajemnie połączonym świecie Unia Europejska stawia czoła globalnym wyzwaniom, z którymi samodzielnie nie poradziłby sobie żaden kraj UE. To nie jest łatwe zadanie, a twój głos wpłynie na kierunek zmian.
Głosując, wybierasz demokrację.
Im więcej ludzi głosuje, tym silniejsza staje się demokracja.
 
źródło:https://elections.europa.eu/pl/why-vote/
 



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz